воскресенье, 29 января 2017 г.

Вивчайте фізику в бібліотеці.

Чи можливо спіймати бойову кулю руками?
Скільки важіть тіло, коли падає? 
Чи існує "вічний двигун"? 
Де найкраще місце в кінотеатрі?

Найвідоміша книга Яківа Перельмана «Цікава фізика» посідає особливе місце. Секрет її популярності пояснюється як підбором тем і різноманітністю матеріалу, так і способом подачі інформації, манерою пояснення наукових понять. У це видання увійшли дві книги, об’єднані не лише спільною темою і назвою, а й, за словами автора, головною ідеєю — розбудити у читача «діяльність наукової уяви, привчити мислити в дусі фізики і розвинути звичку до різнобічного застосування своїх знань».
Приступивши до читання "Цікавої фізики" і захопившись цією книгою, не кожен читач здогадається, що вона написана ні багато ні мало сто років тому (перше видання книги було в 1913 р.)! І якщо фактичний матеріал книги місцями трохи застарів, то її основний зміст залишається актуальним завжди - адже вона ілюструє і пояснює фундаментальні фізичні закони.
"Цікава фізика" допомагає побачити у цьому, здавалося б, нудному академічному предмет море цікавого і зовсім нетрудного для розуміння. Закони фізики діють у нашій навколишнього життя всюди, ми відчуваємо і використовуємо їх дія постійно, часто самі того не помічаючи. "Цікава фізика" допомагає читачеві в захоплюючій формі "дізнатися про те, що він знає", тобто поглибити і оживити вже наявні у нього основні відомості з фізики, навчити свідомо ними розпоряджатися і спонукати до різнобічному їх застосування.
   
    Трохи про автора. Яків Ісидорович Перельман (1882-1942) - учений, популяризатор фізики, математики та астрономії, один з основоположників жанру науково-популярної літератури, автор поняття "науково-фантастичне". Він ніколи не був вченим в прямому значенні цього слова: він не скоював наукових відкриттів, не мав звань і ступенів. Однак усе своє життя присвятив науці. Він ніколи не вважав себе письменником. Але його книги виходили такими гігантськими тиражами, що їм міг би позаздрити будь-самий успішний літератор. 

Його книги перевидавалися кілька сотень разів і були переведені на безліч мов - мови народів СРСР, німецький, англійський, французький, польський, іспанський, болгарська, угорська, чеська та інші Можливо, книжкову спадщину Я. Перельмана було б набагато більше, якби його життя не обірвалося в 1942 р. в блокадному Ленінграді. Як і багато ленінградці, він помер від голоду в дні блокади німецько-фашистськими загарбниками. Яків Ісидорович не дожив до початку ери космічних польотів, за які він так ратував. Але його книги продовжують перевидаватися і, без сумніву, будуть жити, радувати і дивувати юних любителів природничих наук ще довгі роки.


Комментариев нет:

Отправить комментарий